Magnety môžeme rozdeliť na dva najhlavnejšie druhy a to elektromagnety a permanentné, alebo trvalé magnety. Neodymové magnety sú momentálne najsilnejší druh magnetov a boli vynájdené v roku 1982 spoločnosťami General Motors a Sumitomo Special Metals.
Neodymové magnety unesú až 1000 násobok svojej hmotnosti a disponujú najlepším pomerom v porovnaní využiteľnosti a ceny. Aj magnety veľkosti malej mince tak dokážu udržať železný predmet o hmotnosti približne 10 kg.
Pomenované sú podľa chemického prvku neodým, ktorý obsahujú. Celkovo sú však súčasťou zlúčeniny troch chemických prvkov: železa 82%, neodýmu 12% a bóru 6%.
Železo tvorí základ každého magnetu
Takmer všetky, dnes používané magnety obsahujú železo, pretože je veľmi silným magnetickým prvkom a tak je hlavným zdrojom magnetického poľa. Samotné železo rýchlo zmagnetizuje a v prítomnosti iného magnetu sa z neho stáva silný dočasný magnet. Ak je však železo z blízkosti permanentného magnetu odstránené, rýchlo stratí svoju magnetickú silu.
Neodymové magnety svoju magnetickú silu nestratia a ponechajú si ju aj po odstránení z magnetického poľa. Navyše svoju silu nestratia ani pri veľkých nárazoch, alebo keď sú umiestnené do veľmi silného magnetického poľa. Odborne sa takejto odolnosti voči strate magnetizácie hovorí koercitivita.
Ako sa vyrábajú neodymové magnety
Tieto silné magnety sa vyrábajú lisovaním v magnetickom poli a následným spekaním zliatin zo vzácnych zemín. Takto pri vysokej vlhkosti vzduchu oxidujú a v záverečnej fáze sa galvanizujú, najčastejšie zinkom alebo niklom. To im dodáva pekný lesklý a hladký vzhľad.
Neodymu je v zemskej kôre viac než olova, no aj napriek tomu patrí medzi vzácne zeminy, pretože je len málo miest, kde sa nachádza vo väčšej koncentrácií. Jeho najväčšie ťažiská sa nachádzajú v Číne, ktorá pokrýva 90% trhu.
Neodymové magnety však pomerne ľahko korodujú, preto je potrebné naniesť povrchovú úpravu, ktorá slúži ako ochranná vrstva a najčastejšie to býva nikel alebo zinok.
Taktiež sú síce tvrdé, ale krehké a môžu sa poškodiť silným tlakom alebo úderom či vzájomnou zrážkou. Bežné neodymové magnety majú tepelnú odolnosť do 80°C, no špeciálne kvalitnejšie typy vydržia až do 240°.
Využiteľnosť neodymových magnetov v praxi
Kvôli dobrej odolnosti proti pôsobeniu demagnetizačného poľa a ich vysokej koercitivite sú magnety vhodné pre elektromechanickú aplikáciu. Súčasne sa používajú v počítačovej technike v záznamovej hlave harddiskov, alebo pri výrobe mikrofónov, reproduktorov atď.
Tieto silné magnety zvyšujú výkon všetkých elektromotorov a výhodou je to, že možno rozmerovo zmenšiť napr. reproduktor, ale súčasne výrazne zvýšiť jeho výkon.
Taktiež sa využívajú na experimenty vo fyzike, separácie feromagnetických nečistôt zo sypkých
a tekutých zmesí alebo na senzory pre snímanie otáčok.
Vďaka takmer neobmedzeným možnostiam, ktoré neodymové magnety ponúkajú sa s nimi stretávame prakticky na každom kroku, aj v domácnosti či škole alebo kancelárii.
Bežne sa používajú na magnetické zatváranie dverí na skrinkách, alebo ako úchytky. Sú efektívne aj na rýchle pozbieranie rozsypaných kovových predmetov, prichytenie predmetov a vďaka svojej malej veľkosti sú obľúbené aj u modelárov a prívržencov magnet fishingu.