Nech už cestujete po celom svete alebo len kúsok od Slovenska, cestovné poistenie by malo byť absolútnou samozrejmosťou. Vytiahnuť päty mimo krajiny bez neho sa totiž príliš nevypláca.
Ide o to, že zdravotné poistenie, ktoré máte uzatvorené doma, nie je zárukou ošetrenia v zahraničí. Preplatia vám len minimálnu čiastku z celkovej sumy zákroku, ktoré sa v zahraničí k tým našim ani len nepribližujú. Takúto sumu tiež musíte vyplatiť priamo na mieste lekárovi či zdravotnej inštitúcii.
Európsky preukaz nestačí
Hoci by sa mohlo zdať, že Európsky zdravotný preukaz problémy s ošetrením vyrieši, nie je tomu tak. Na základe neho síce máme nárok na zdravotnú starostlivosť vo všetkých členských štátoch, no len v štátnej sieti zdravotníckych zariadení.
V niektorých krajinách únie funguje uhrádzanie liekov a ošetrení na princípe spoluúčasti, takže si za ne zaplatíte rovnako ako občania danej krajiny. A je to nemalá suma! Vo Francúzsku ide o 30 % z ceny výkonu, v Grécku zaplatíte 25 % z ceny liekov, no a v Taliansku dokonca v plnej výške.
Čo všetko kryje cestovné poistenie?
Nejde len o preplatenie liečebných nákladov, výhodou je asistenčná služba, ktorá je v súčasnosti už automatickou súčasťou akéhokoľvek cestovného poistenia.
Na 24-hodinovej linke získate všetky informácie, vybavia vám ošetrenie a napríklad pomôžu aj s komunikáciou v cudzom jazyku. Ak vám však niečo chýba, môžete sa ešte navyše pripoistiť.
Cestovné poistenie hravo vyriešite online
Mnohí sa na cestovné poistene vykašlú práve preto, že na vybavovanie nemajú čas. A hoci v porovnaní s cenou zájazdu nejde o veľkú položku, venujú ju na niečo iné ako na cestovné poistenie. Online to však ide tiež a oveľa jednoduchšie. Stačí využiť chvíľku voľna počas rozhodovania sa, čo si ešte máte zabaliť, a vybaviť si cestovné poistenie online a bez zbytočného behania.
Foto: Bigstockphoto