Predovšetkým vám chceme najskôr pogratulovať k novému autu a želáme vám veľa šťastných kilometrov bez nehody. No a zároveň si dovoľujeme pripomenúť istú povinnosť, ktorá vám vyplýva zo zakúpenia motorového vozidla. Musíte si totiž zakúpiť v niektorej z komerčných poisťovní povinné zmluvné poistenie, aby ste vôbec mohli s vaším miláčikom na cesty.
Nič sa nedá robiť, povinné zmluvné poistenie musia mať zaplatené všetci tí, ktorí sú majitelia, držitelia, alebo prevádzkovatelia motorových a prípojných vozidiel registrovaných na území Slovenska. Inými slovami, každé vozidlo s prideleným evidenčným číslom. Sú isté výnimky, kedy musia byť poistené aj motorové vozidlá bez nej.
Spomeňme pracovné stroje pohybujúce sa na poliach, lúkach, lesoch alebo v kameňolomoch a továrňach. Síce počas svojej pracovnej doby vykonávajú činnosť mimo cestných komunikácií, no po jej skončení sa presúvajú nazad do garáží aj niekoľko kilometrov a neraz po cestách. Podrobnejšie vysvetlenie podáva zákon o zmluvnom poistení č. 381/2001 Z. z..
Potvrdenie o poistení noste za každých okolností pri sebe
Na čo slúži povinné zmluvné poistenie? No predovšetkým na pokrytie nákladov vzniknutých prevádzkou poisteného vozidla. Ak teda jeho majiteľ, držiteľ alebo prevádzkovateľ spôsobí inému človeku majetkovú škodu, alebo ujmu na zdraví, prípadne i smrť, toto všetko sa vykryje zo zákonného poistenia.
To, že ste ho zaplatili, potvrdzuje takzvaná biela karta, ktorú vám pošle poisťovňa. Ňou a prípadne poštovým šekom sa preukazujete príslušníkom policajného zboru pri cestnej kontrole. V zahraničí sa preukazujete pre zmenu zelenou kartou. Platnosť poistky je vymedzená pre územie Slovenska a štáty Európskej únie.
Povinné zmluvné poistenie si musíte zakúpiť pred tým, ako si vaše auto dáte zapísať do evidencie a bude vám pridelené príslušné evidenčné číslo. Zvyčajne sa uzatvára na jeden rok, prípadne na dobu kratšiu. Sú totiž situácie, kedy sa vám z rôznych dôvodov neoplatí platiť celoročnú poistku. Napríklad plánujete v blízkej dobe auto predať, prepísať na príbuzného, alebo ho rovno vyradiť z evidencie.
Inak, ak už máte zaplatenú poistku a chceli by ste ju zrušiť, musíte tak spraviť minimálne šesť týždňov pred vypršaním jej doby platnosti.
Aj havarijné poistenie má pre vás veľký význam
Bohužiaľ, pri cestnej premávke nemusíte spôsobiť nejakú škodu, či ujmu iba vy iným účastníkom, ale platí to aj naopak. Narazíte autom do pevnej prekážky, nabúrajú vám ho, ukradnú ho, znehodnotí ho prírodný živel, zvieratá rozhryznú elektrické rozvody, a pod. Aby ste neprišli v takýchto situáciách skrátka, na to slúži dobrovoľné havarijné poistenie. Nikdy totiž neviete, čo sa vám môže na cestách prihodiť. A spoliehať sa na to, že práve vy budete mať šťastie je veľmi krátkozraké.
Čo všetko vplýva na výšku povinného zmluvného poistenia a havarijnej poistky? Predovšetkým cenníková cena vozidla, čiže jeho hodnota v čase predaja prvému zákazníkovi. Ďalej určenie, to znamená, či ide o osobné alebo nákladné auto, autobus, pracovný stroj, či motorku. Obsah motora a jeho výkon je rovnako smerodajný údaj pre poisťovne. No a nakoniec typ a rozsah výbavy.
Pochopiteľne existuje ešte jeden podstatný aspekt, a tým je značka vozidla. Jednoducho sa musíte zmieriť s tým, že niektoré značky sú u zlodejov populárnejšie než iné.
Zdatní šoféri zaplatia podstatne menej
Nemožno nespomenúť, že na to, koľko zaplatíte za jednu a druhú poistku vplýva aj fakt, ako zdatný ste šofér, koľko máte rokov, aké máte šoférske zručnosti, koľko a aké poistné udalosti v súvislosti s vami poisťovňa zaznamenala a pod. Taktiež do úvahy sa berie lokalita, resp. región, v ktorom sa vozidlo plánuje prevádzkovať. Predsa len, pravdepodobnosť poistnej udalosti vo veľkomeste je nespočetne vyššia než niekde na dedine.
Tu treba podotknúť jednu podstatnú vec. Pokiaľ výška povinného zmluvného poistenia zostáva pevná, havarijné poistenie sa časom upravuje, samozrejme, ak máte záujem. Predsa len, nové auto je nové auto a vtedy netreba na poistke šetriť, lebo sa vám to v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť. Ako však vaše auto starne, je zbytočné preplácať za niečo, čo už zďaleka nemá takú hodnotu na trhu ako na začiatku. Preto, čo sa týka havarijnej poistky, je rozumné sledovať možnosti zmeny jej výšky.
Nezabudnite na pripoistenie, príde vám vhod
Veľkou prezieravosťou je si zakúpiť aj nejaké pripoistenia k spomínaným dvom poistkám. Napríklad poistenie sedadiel, cestovné poistenie, ak chodievate za hranice našej vlasti. Alebo napríklad, aj také poistenie čelného skla vám padne veľmi vhod, kedže tento typ poistenia nie je súčasťou PZP, pokiaľ sa vám nepodarí zastaviť vozidlo, ktoré vám takúto škodu spôsobilo.
Čo pre vás ako majiteľa vozidla znamená zbytočné koplikácie, ak by ste si poškodenie čelného skla chceli dať preplatiť v rámci vašeho PZP. Čelné sklá sa menia ako na bežiacom páse v dôsledku odletujúcich kamienkov z okraja vozovky.
Ako sme už niekoľkokrát avizovali, je výhodné si uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, spolu s pripoisteniami v jednej poisťovni. Dostanete sa tak k mnohým zľavám a akciám. A ak máte povesť bezškodového šoféra, máte vyhraté. Môžete tak spraviť návštevou kamennej pobočky poisťovne, alebo sa skúste poistiť cez internetovú, prípadne mobilnú aplikáciu. Ušetríte váš čas a peniaze.