Pracovitosť znamená veľa pracovať. V porovnaní s náročnou prácou, pracovitosť nutne neznamená robiť to, čo je ťažké. Znamená to jednoducho venovať práci čas. Pracovitý môžete byť, keď robíte jednoduchú alebo náročnú prácu.
Predstavte si, že máte dieťa. Menením plienok strávite veľa času. To ale nutne nie je náročná práca – ide len o to robiť to isté stále dokola každý deň.
V živote je mnoho úloh, ktoré nie sú ťažké, ale dohromady si vyžadujú veľa časovej investície. Ak sa neprinútite byť nad nimi, môžu Vám veľmi zamútiť život. Len si zoberte všetky tie malé veci, ktoré musíte robiť: nakupovanie, varenie, upratovanie, bielizeň, dane, platenie účtov, údržba domácnosti, starostlivosť o deti, atď. A to ide len o domácnosť – ak do toho zahrnieme aj prácu, zoznam činností sa nám ešte pretiahne. Tieto veci asi nebudú v horných priečkach na Vašom zozname dôležitých vecí, ale urobiť ich jednoducho musíte.
Sebadisciplína si vyžaduje, aby ste sa naučili zručnosť vkladať čas tam, kde je potreba. Veľa neporiadku vzniká v momente, keď nevložíte čas do toho, aby ste urobili čo treba – a urobili to poriadne. Takýto neporiadok siaha od nečistého stola alebo nahromadenej prichádzajúcej emailovej pošty, až k spoločnostiam typu Enron alebo Worldcom. Veľký bodrel alebo malý bodrel – môžete si vybrať. Tak, či tak, výrazným faktorom, ktorý ku všetkým týmto zmätkom prispieva, je odmietanie robiť to, čo sa urobiť musí.
Niekedy je jasné, čo treba urobiť. Niekedy to nie je jasné vôbec. Ale ignorovaním neporiadku si nepomôžete nikdy. Ak neviete, čo treba urobiť, prvou vecou je to zistiť. To môže znamenať vyhľadať informácie a vzdelávať sa. Aby som mohol minulý rok spustiť tento blog, musel som sa naučiť, ako sa to robí. Venoval som čas tomu, aby som sa postavil čítaniu rôznych blogov a vyhodnocovaniu rôznych webových nástrojov. Nebolo to pre mňa až tak ťažké, ale bolo treba investovať do tohto procesu významné množstvo času.
Niekedy dovolíme malým nepríjemnostiam, aby sa za nami tiahli až príliš dlho. V januári sme so ženou kúpili nový dom. Ale až minulý týždeň sme vybalili poslednú krabicu. Väčšinu vybaľovania sme urobili počas prvých pár týždňov po presťahovaní, ale niekoľko krabíc sme upratali do rohu a ani jednému z nás sa už nechcelo ich vybaľovať. Prečo? Nevedeli sme, kam s vecami, ktoré obsahovali. Najjednoduchším riešením sa zdalo ignorovať problém s krabicami a dúfať, že sa krabice kúzlom samé vybalia. Nakoniec sme ich vybalili minulý týždeň a postarali sa o pár domových opráv, ktoré sme tiež nechali ležať ladom.
Nebolo ťažké ani nákladné tieto záležitosti vybaviť. Bola to len otázka časovej investície, aby bolo všetko hotové. Nebolo treba zvláštnych zručností alebo výraznej myšlienkovej námahy. Museli sme len akceptovať, že je potrebné tieto veci vybaviť, behom pár minút si určiť, ako všetko zvládnuť a pustiť sa do práce.
Investujte čas
V živote je veľa problémov, kde je riešenie len otázkou časovej investície. Ak máte preplnenú emailovú schránku, nejde o žiadnu veľkú výzvu. Verte mi – v živote sú väčšie veci, ako vysporiadanie sa so starou korešpondenciou. Uisťujem Vás, že máte dostatočnú mozgovú kapacitu, aby ste to zvládli. Vyprázdnenie prichádzajúcich e-mailov je čisto otázka času. Možno Vám to zaberie niekoľko hodín. Ak je to otázka niekoľkých hodín, aby ste to dokončili, tak tomu ten čas dajte. Môžete si počas toho pustiť nejakú relaxačnú hudbu. Alebo stlačte Ctrl-A, potom Delete a všetko je hotové.
Koľko položiek je práve na Vašom zozname vecí, ktoré treba urobiť, ktoré možno vybaviť jednoduchým aplikovaním pracovitosti? Niekedy nemusíte byť nijako zvlášť tvorivý alebo chytrý – hrubá sila Vám postačí. Ľahko sa dostanete do pasce, kedy si prajete, aby použitie hrubej sily nebolo treba. Je to zdĺhavé. Je to nuda. Vlastne to nie je zas tak dôležité. A predsa je to treba urobiť.
Ak sa Vám akýmikoľvek prostriedkami podarí vyhnúť riešeniu, ktoré je časovo náročné a nájdete rýchlejší alebo lepší spôsob, ako sa problému vyhnúť, alebo sa ho zbaviť, využite to. Delegujte, zmažte to – urobte čokoľvek, aby ste sa zbavili časovej záťaže. Ak však viete, že to nepôjde urobiť inak, než investovaním vlastného času, ako tie odložené debny v mojom dome, ktoré sa nechceli samé vybaliť, prijmite to a zmeťte to zo stola. Nesťažujte sa. Neobšívajte sa. Jednoducho to urobte.
Zlepšite svoju osobnú výkonnosť
Tým, že sa prinútite byť pracovitý, vytlačíte viac hodnoty zo svojho času. Čas je konštanta, na rozdiel od Vašej osobnej výkonnosti. Niektorí ľudia využijú hodiny vo svojom dni oveľa účinnejšie než iní. Je neuveriteľné, že ľudia vložia veľa peňazí do nákupu rýchlejšieho počítača alebo do auta, ktoré šetrí palivo, ale sotva venujú akúkoľvek pozornosť vlastnej výkonnosti. Vaša osobná výkonnosť Vám pritom z dlhodobého hľadiska dá oveľa viac, než počítač alebo auto. Dajte pracovitému programátorovi 10 rokov starý počítač a za rok s ním toho zvládne oveľa viac, než lenivý programátor s najnovšími technológiami.
Cez všetky technológie a vychytávky na zvyšovanie efektivity, ktoré sú dnes k dispozícii, je Vaša osobná výkonnosť Vašou najväčšou slabinou. Neobzerajte sa po technológii, aby ste sa stali produktívnejšími. Ak nie ste produktívny bez technológie, nebudete produktívny ani s ňou – len pomocou nej budete zastierať svoje zlozvyky. Ak ste však výkonný aj bez technológie, môžete s ňou dosiahnuť ešte väčšiu produktivitu. Uvažujte o technológii ako o násobiči – umocní to, čo už vo Vás je.
Ak chcete lepšie využívať svoj čas, odporúčam začať s prístupom popísaným v tomto článku:
Strojnásob svoju osobnú produktivitu
Základnou myšlienkou tohto článku je najprv zmerať Vašu súčasnú úroveň produktivity (v článku je popísané, ako to možno dosiahnuť pomocou časových záznamov), zmerať svoj súčasný „podiel efektivity“, a potom ho postupne zvyšovať.
Tento článok som prvýkrát napísal v roku 2000 a pravidelne sa vraciam k tejto metóde znovu a znovu, aspoň raz za šesť mesiacov. Vďaka nej som si úplne vedomý, ako presne využívam svoj čas. Naposledy som túto metódu aplikoval pred pár mesiacmi, zaznamenávaním využitia času po dobu niekoľkých dní a bol som prekvapený, že bolo čo zlepšovať. Trvalo mi päť rokov od doby, kedy som napísal tento článok, aby som sa dostal tam, kde som teraz, ale konečne mám pocit, že využívam svoj čas efektívne. Stále mávam občas dni, kedy nie som príliš produktívny, ale to býva výnimočne. Väčšinou sa obzriem za dňom a pomyslím si: „Dnes som toho naozaj dosť zvládol. Bolo by ťažké to zvládnuť ešte lepšie. „
Pred piatimi rokmi som vedel, čo musím robiť. Trvalo mi to takto dlho, pokiaľ som nabral silu a disciplínu udržať si tento stav v trvalom chode. NEBOLO TO JEDNODUCHÉ!
Keď sa vydáte na cestu rozvoja osobnej výkonnosti, prinesie Vám to dni, kedy si budete trhať vlasy a budete škrípať zubami, ale všetko sa Vám nakoniec vráti. Myslím, že mnohým ľuďom sa páči myšlienka toho, že budú produktívnejší, už len z čisto sedliackeho pohľadu na vec. Netreba veľa intelektu, aby Vám došlo, že ak budete efektívnejšie využívať svoj čas, dokončíte viac úloh, a tak nazbierate viac výsledkov. Osobná výkonnosť Vám umožní získať v živote priestor pre veci, ktoré cítite, že by ste mali robiť: zdravo jesť, cvičiť, tvrdo pracovať, prehlbovať vzťahy, mať krásny sociálny život a niečo po sebe zanechať. Inak niečo z toho odíde. Bez vysokej úrovne osobnej výkonnosti sa budete musieť vzdať niečoho, čo je pre Vás dôležité. Máte konflikt medzi zdravím a prácou, prácou a rodinou, rodinou a priateľmi. Vďaka pracovitosti si budete môcť užiť všetky tieto veci, takže nebudete musieť uprednostňovať prácu pred rodinou alebo naopak. Môžete mať oboje.
Pracovitosť je samozrejme len jeden nástroj z mnohých. Umožní Vám dokončiť úlohu efektívne, ale nepovie Vám, čomu by ste sa mali venovať predovšetkým. Pracovitosť je nástroj nízkej úrovne. Veľa pracovať neznamená pracovať chytro. Táto slabina pracovitosti ju však nezbavuje miesta medzi nástrojmi Vášho osobného rozvoja. Akonáhle ste sa rozhodli, ktorou cestou sa vydať, máte pred sebou jasný plán, v ten moment nie je nič lepšie ako pracovitosť. Z dlhodobého merítka sú výsledky dôsledkom Vašich činov a pracovitosť nie je nič iné, než činy.
Zdroj : www.stevepavlina.com