Prijatie znamená, že si presne uvedomíte skutočný stav vecí a tento stav vezmete úplne na vedomie.
Znie to celkom jasne a samozrejme, v praxi je to však veľmi ťažké. Ak v určitých oblastiach svojho života zažívate chronické ťažkosti, je veľká pravdepodobnosť, že koreň problému tkvie v neschopnosti prijať skutočnosť takú, aká je.
Prečo je prijatie pilierom sebadisciplíny? Najzákladnejšou chybou, ktorú ľudia robia vzhľadom k sebadisciplíne, je neschopnosť presne určiť a prijať svoju momentálnu situáciu. Pamätáte na analógiu medzi sebadisciplínou a posilňovaním zo včerajšieho príspevku? Ak chcete uspieť s posilňovaním, prvým krokom je zistiť, ktoré závažia už dokážete zdvihnúť. Akú máte práve teraz silu? Kým nezistíte, ako na tom momentálne ste, nemôžete si určiť vhodný tréningový plán.
Ak ste vedome neprijali, ako na tom práve ste z hľadiska úrovne sebadisciplíny, je veľmi nepravdepodobné, že sa v tejto oblasti vôbec niekam pohnete. Predstavte si budúceho kulturistu, ktorý vôbec netuší, koľko dokáže zdvihnúť a pritom si zostaví náhodný tréningový program. Je takmer isté, že vybrané závažia budú buď príliš ťažké, alebo príliš ľahké. Pokiaľ budú závažia príliš ťažké, cvičenec ich vôbec nedokáže zdvihnúť a svaly mu nenarastú ani o kúsok. Pokiaľ budú závažia príliš ľahké, cvičenec ich pohodlne zdvihne, ale tým mu tiež veľa svalov nenarastie.
Rovnako tak, ak chcete zvýšiť svoju sebadisciplínu, musíte vedieť, ako na tom momentálne ste. Ako ste práve teraz disciplinovaný? Ktoré výzvy sú pre Vás jednoduché a ktoré Vám prídu úplne nemožné?
Nasleduje zoznam výziev, ktoré Vás môžu prinútiť zamyslieť sa, ako na tom práve ste (v náhodnom poradí):
* Sprchujete / umývate sa každý deň?
* Vstávate každé ráno v rovnaký čas? Vrátane víkendov?
* Máte nadváhu?
* Máte ľubovoľnú závislosť (kofeín, nikotín, cukor, atď), ktorých by ste sa radi zbavili, ale zatiaľ ste to nedokázali?
* Máte prázdnu e-mailovú schránku pre prichádzajúcu poštu?
* Je Vaša kancelária uprataná a dobre usporiadaná?
* Je Váš domov uprataný a dobre usporiadaný?
* Koľko času stratíte počas bežného dňa? Cez víkendy?
* Ak niekomu niečo sľúbite, s akou pravdepodobnosťou to dodržíte?
* Ak sami sebe niečo sľúbite, aká je šanca, že to dodržíte?
* Dokážete sa po celý deň postiť?
* Máte usporiadaný pevný disk na počítači?
* Ako často cvičíte?
* Aká bola najväčšia športová výzva, ktorej ste čelili, a ako je to dlho?
* Koľko hodín sústredenej práce počas typického pracovného dňa odpracujete?
* Koľko položiek na Vašom zozname vecí, ktoré musíte urobiť, je starších ako 90 dní?
* Máte jasne definované, spísané ciele? Máte napísané plány, ako ich dosiahnúť?
* Ak by ste prišli o prácu, koľko času denne by ste venovali hľadaniu novej práce a ako dlho by Vám toto úsilie vydržalo?
* Koľko času venujete sledovaniu televízie? Dokázali by ste sa televízie na 30 dní vzdať?
* Ako práve vyzeráte? Čo Váš vzhľad napovedá o úrovni Vašej disciplíny (oblečenie, účes, starostlivosť o zovňajšok, …)
* Vyberáte si jedlo predovšetkým na základe zdravotnej prospešnosti alebo podľa chuti / sýtosti?
* Kedy ste si naposledy osvojili nový pozitívny zvyk? Odnaučili sa zlozvyk?
* Plánovali ste čítanie tohto blogu dopredu, alebo ste sem zavítali náhodou?
* Viete presne, čo budete robiť zajtra? Budúci víkend?
* Na škále od 1 do 10, ako by ste ohodnotili svoju celkovú mieru sebadisciplíny?
* Čo ďalšie môžete dokázať, aby ste na predošlú otázku mohli odpovedať 9 alebo 10?
Rovnako ako sú rôzne svalové skupiny, ktoré posilňujete rôznymi cvikmi, sú odlišné oblasti sebadisciplíny: disciplinovaný spánok, disciplinované stravovanie, disciplinované pracovné návyky, disciplinovaná komunikácia, atď. Sú potrebné rôzne cviky, aby ste posilnili svoju disciplínu v danej oblasti.
Radím Vám určiť si, v ktorej oblasti ste na tom so svojou disciplínou najhoršie, zistiť, ako na tom momentálne ste, uvedomiť si a prijať svoju štartovaciu pozíciu a vypracovať si pre seba plán, ako sa v danej oblasti zlepšiť. Začnite s jednoduchými cvičeniami, o ktorých viete, že ich zvládnete a postupne zvyšujte latku k väčším výzvam.
Progresívny tréning funguje u sebadisciplíny rovnako ako pri posilňovaní. Ak napríklad sotva dokážete vstať z postele o 10-tej doobeda, podarí sa Vám uspieť so vstávaním v 5-tej ráno každý deň? Asi sotva. Ale dokázali by ste zvládnuť vstávanie v 9:45?To je veľmi pravdepodobné. A keď už to dokážete, dokázali by ste sa dostať na 9:30 alebo 9:15? Samozrejme. Keď som začal trvalo vstávať v 5-tej ráno každý deň, dokázal som to predtým niekoľkokrát počas pár dní vkuse a môj budíček bol obyčajne medzi 6:00 a 6:30 ráno, takže ďalší krok bol pre mňa stále výzvou, avšak stále dosiahnuteľný čiastočne aj vďaka tomu, že mi bol na dosah.
Bez prijatia žijete buď v nevedomosti alebo v popretí. S nevedomosťou proste netušíte, ako ste disciplinovaný – nikdy ste o tom asi ani nepremýšľali. Neviete, že neviete. Budete mať len hmlistý pocit, čo dokážete a čo nie. Zažijete pár malých úspechov a nejaké ťaživé zlyhania, ale skôr sa budete vyhovárať na danú úlohu alebo budete osočovať sami seba, miesto aby ste si jednoducho uvedomili, že „závažia“ sú pre Vás príliš ťažké a Vy sa musíte ešte posilniť.
Ak ste v stave popretia ohľadom svojej sebadisciplíny, ste uzavretý do falošného vnímania reality. Ste buď prehnane pesimistický, alebo optimistický ohľadom Vašich schopností. A rovnako ako cvičenec, ktorý nepozná svoju silu, asi sa veľmi nezlepšíte, lebo len s veľmi malou pravdepodobnosťou si zvolíte vhodný tréningový program. Ako pesimista si budete vyberať len ľahké závažia a budete sa vyhýbať tým ťažkým, ktoré v skutočnosti zdvihnúť dokážete a ktoré Vás urobia silnejšími. A ako optimista sa stále budete snažiť zdvíhať príliš ťažké závažia, ktoré vôbec nezdvihnete, po čom sa uštvete alebo sa odhodláte snažiť sa ešte viac, čo Vás neposilní tak ako tak.
Osobne som získal obrovský úžitok z toho, že som sa vydal cestou sebadisciplíny. Keď som mal 20 rokov, žil som v malej izbičke a spával som zhruba od 4-tej v noci do 1-nej popoludní. Jedálny lístok pozostával predovšetkým z jedla z fast foodov. Okrem občasných dlhých prechádzok som vôbec necvičil. Každodenné prebratie pošty pre mňa bolo významným úspechom a stredobod dňa znamenalo poflakovať sa s kamarátmi. Na konci mesiaca som si nevybavil žiadne významné udalosti uplynulého mesiaca.Nemal som žiadnu prácu, žiadne auto, žiadny príjem, žiadne ciele, žiadne plány a žiadnu skutočnú budúcnosť. Cítil som, že mám len veľa problémov, ktoré vôbec nemizli. Mal som pocit straty kontroly nad cestou, ktorou sa uberal môj život. Jednoducho som čakal na to, čo sa bude diať, a potom na to nejako reagoval.
Nakoniec som si ale uvedomil skutočnosť, že prečkať vlastný život nie je niečo, čo by som chcel. Ak som niečo chcel dosiahnúť, musel som s tým niečo urobiť. A vzápätí to znamenalo vysporiadať sa s mnohými náročnými výzvami, ktoré som však prekonal a pritom o veľa vyrástol počas pomerne krátkej doby.
O 14 rokov neskôr a pôsobí to ako noc vedľa dňa. Každé ráno vstávam v 5-tej ráno, cvičím šesťkrát týždenne, jem čisto vegánsku stravu s veľkým množstvom čerstvej zeleniny. Moja domáca kancelária je dobre organizovaná. Moja poštová schránka a prichádzajúce e-maily sú prázdne. Som ženatý, mám dve deti a žijem v krásnom dome. Na stole mám zakladač so spísanými cieľmi a detailne popísanými plánmi, ako ich dosiahnuť a veľa z mojich úloh pre rok 2005 je už splnených. Viem lepšie, ako inokedy, čo chcem a robím to, čo mám rád. Viem, že tvorím niečo veľké.
Nič z toho sa nestalo „len tak“. Bol v tom zámer. A už vôbec sa to nestalo cez noc. Zabralo to mnoho rokov ťažkej práce. Je to stále drina, ale stal som sa oveľa silnejším, až do tej miery, že veci, ktoré pre mňa boli v 20-tich rokoch neprekonateľné, sú pre mňa dnes hračkou, takže dnes si môžem klásť náročnejšie úlohy a dosiahnuť tak lepšie výsledky. Ak by som skúšal robiť všetko to, čo robím dnes, v čase, keď mi bolo 20, ťažko by som zlyhal. 20 ročný Steve by nič z toho nedokázal ani na jediný deň. Ale pre 34 ročného Steva je to jednoduché. A čo ma obzvlášť baví je predstavovať si, čo 48-ročný Steve môže dosiahnuť … samozrejme vzhľadom k mojej vlastnej životnej dráhe, nie v porovnaní s niekým iným.
Hovorím to, aby som na Vás urobil dojem, nie sebou, ale Vami samotnými. Chcem, aby na Vás zapôsobilo, čo môžete počas najbližších 5 až 10 rokov dosiahnuť, ak budete postupne rozvíjať svoju sebadisciplínu. Nebude to jednoduché, ale stojí to za to.Prvým krokom je otvorene prijať, ako na tom práve ste, či už z toho máte dobrý pocit, alebo nie. Oddajte sa tomu, s čím musíte pracovať – možno to nie je fér, ale tak to proste je. A ďalej sa nedostanete do tej doby, než prijmete svoju momentálnu situáciu.
Predošlé dva diely o sebadisciplíne si môžete prečítať tu : Sebadisciplína – Sila vôle, Sebadisciplína – Úvod
Zdroj : preklad zo stránky www.stevepavlina.com