Roseto – príklad zdravej spoločnosti
V roku 1960 bolo malé americké mesto Roseto (Northampton County, Pensylvánia) s takmer výlučne talianskou komunitou predstavené vedcom z medicínskeho prostredia ako miesto nevysvetliteľného úkazu. Obyvatelia tohto mesta boli v porovnaní s ostatnými Američanmi nadpriemerne zdraví. Infarkt bol príčinou smrti iba jedného muža z tisícich, pričom priemer v rámci celej Ameriky bol 3,5. Úmrtnosť žien s rovnakou diagnózou bola ešte nižšia – 0,6 na 1000 v porovnaní s celoštátnym priemerom 2,09. Obyvatelia Roseta sa dožívali vyššieho veku ako bol americký priemer a duševné choroby či žalúdočné vredy sa u nich vyskytovali iba vo veľmi nízkej miere. Toto všetko sa dialo napriek tomu, že Roseťania vyfajčili rovnaké množstvo cigariet ako bežný Američan, ich stravovacie návyky boli takmer úplne rovnaké, nešportovali o nič viac ako ich susedia a dokonca ani obezite neboli vystavení o nič menej ako ostatní obyvatelia Ameriky.
Vedci a lekári podrobili podrobnej analýze úmrtné listy Roseťanov, ich zdravotné záznamy a pitevné protokoly. Nič z toho však neponúklo odborníkom prijateľné racionálne vysvetlenie tohto nezvyčajného javu. Obyvatelia Roseta pili tú istú vodu ako s nimi susediace komunity a staral sa o nich ten istý tím lekárov. V priebehu niekoľkých rokov výskumníci odobrali v predmetnej lokalite nespočetné množstvá vzoriek krvi a moču, vyhodnotili siahodlhé záznamy o nameraných hodnotách krvného tlaku a výstupy z EKG – no všetko bez výsledku vedúceho k vysvetleniu tejto záhady. Prieskum bol napokon ukončený konštatovaním, že výnimočný zdravotný stav Roseťanov je z medicínskeho hľadiska nevysvetliteľný.
Keď sa jedného dňa Benjamin Franklin, miestny lekár z Roseta, priznal sociológovi Stewardovi Wolfovi, že počas jeho 50 ročnej praxe nebol privolaný k žiadnemu prípadu srdcového infarktu, začal sa o situáciu v Rosete bližšie zaujímať aj pán Wolf. Jeho prístup bol však odlišný ako prístup jeho medicínskych kolegov, pretože on sa vo svojom výskume zameral predovšetkým na sociálne aspekty.
A jeho výsledky boli nadmieru zaujímavé –
Roseto bolo založené koncom 19. storočia talianskymi prisťahovalcami. Ich prítomnosť anglo-saskí osadníci síce trpeli, no nijako zvlášť ju nevítali. Taliani teda nemali dostatok príležitostí spolupracovať s nimi, či získať u nich zamestnanie. Pre domácich obyvateľov boli dobrí iba na to, aby „kopali jamy alebo triedili odpad“. Možno práve nevraživosť zo strany susedov spôsobila, že obyvatelia Roseta sa zomkli do súdržnej komunity, ktorá sa snažila zostať sebestačnou a ktorá individuálnym prístupom podporovala a povzbudzovala každého svojho člena. Steward Wolf a John G. Bruhn vo svojej štúdii podčiarkovali mimoriadnu súdržnosť, húževnatosť a optimizmus, s ktorými sa v meste stretávali na každom kroku. Roseto si udržiavalo svoju vlastnú kultúru založenú na starosvetských hodnotách a posilňovaní vlastnej identity. Rodina a spoluobčania boli pre obyvateľov na prvom mieste. Rešpektovali a ctili si starých ľudí a pomáhali si navzájom vždy, keď to bolo potrebné. V meste navyše aktívne pôsobilo niekoľko klubov a združení, ktorých hlavným zameraním bola podpora a pomoc v rámci komunity. Vzájomná dôvera a solidarita, rovnako ako viera, že sa môžu jeden na druhého spoľahnúť tvarovali výnimočné (a na tie časy aj dosť nezvyklé) sociálne spolužitie v Rosete.
Výskum pána Wolfa úspešne potvrdil správnosť jeho hypotézy o vzájomnej súvzťažnosti medzi pozitívnym spoločenským prostredím a fyzickým zdravím. Silná societa, emocionálne vyzreté priateľské prostredie, vzájomná dôvera, jednotný hodnotový rebríček a blízke vzťahy – toto boli skutočné príčiny nadpriemerného zdravotného stavu Roseťanov. Na nešťastie – keďže všetko má svoj koniec, aj kvalita života v Rosete sa o niekoľko rokov z dôvodu silnej amerikanizácie postupne znižovala, až sa napokon aj obyvatelia tohto výnimočného mesta stali sivými číslami bežného priemeru.
Nuž a teraz sami zvážte, či nestojí za úvahu aj Váš vplyv na okolie vrátane jeho spätnej väzby smerom ku Vám. Veď, ako sami vidíte – silné sociálne cítenie, dobré a korektné vzťahy neuspokojujú iba duševnú podstatu človeka, no dôležitou mierou vplývajú i na naše zdravie.