Rybačka bola kedysi populárna iba počas dobrého počasia v teplej časti roka. Trend sa však zmenil a čoraz viac ľudí vie rybárčiť bez problémov v zvyšných ročných obdobiach.
Rozmýšľate nad tým, že by ste sa do tejto skupiny zaradili aj vy? Pokiaľ áno, musíte si najprv porovnať svoje očakávania a schopnosti. Ide predovšetkým o nasledujúce faktory:
- revíry, kde máte možnosť loviť,
- ryby, ktoré by ste radi chytili na svoju udicu,
- techniku, s ktorou sa bude o ulovenie pokúšať,
- vaše doterajšie rybárske skúsenosti a telesné predispozície.
Je toho určite viac, najhlavnejšie sú však tieto štyri. Ryby počas zimy a nízkych teplotách znižujú vo vode svoju aktivitu. Dôvodom je to, že ide o studenokrvné organizmy.
Sú ryby, ktoré táto skutočnosť obmedzí, zatiaľ čo iné upadajú do tzv. zimnej meravosti. Ryby sa kvôli tomuto zhlukujú na veľmi obmedzenom priestore, alebo sa stiahnu do hlbšej vody a sú rozptýlené na rozsiahlej ploche.
Jednotlivé správanie rýb je individuálne, odlišuje sa medzi jednotlivými druhmi rýb a jednotlivými revírmi. Výsledkom je minimálna aktivita rýb, ktoré v chladnom počasí prijímajú potravu v malej miere a odmietajú cestovať. Preto je zo všetkého najdôležitejšie dokázať lokalizovať ryby.
Pokiaľ padajú vonku skutočné mrazy, ryby sú veľmi pasívne a zdržujú sa pod ľadovou pokrývkou. Také Apáli v Komárne počas zimy nie je to isté, ako počas zvyšného obdobia roka.
Rybárom potom neostáva nič iné, iba sa spoliehať na dierky a úseky s oteplenou vodou pod priehradami. Ak rybári túžia po väčších rybách, musia si počkať na obdobie teplejšieho počasia (minimálne nula stupňov Celzia a viac).
Ak ide o rybárske potreby, je potrebné využívať silnejšie vlasce a prúty. Tie by mali byť až na úrovni výbavy, s ktorou sa rybárči v lete. Pokiaľ ide napr. o lov veľkých jalcov, v zime je bežné mať náväzec v sile 0,14 mm. Zvyšok zostavy je ďalej podľa podmienok.