Máte pocit, že v poslednom období vo vašom okolí pribúdajú ľudia so zlou náladou? Počúvate čoraz viac sťažností na nepríjemné sychravé počasie, ranné vstávanie za tmy či skoré stmievanie sa?
Za týmto správaním môže byť začínajúca sezónna depresia, čiže sezónna afektívna choroba, ktorá na svoje obete číha už na prelome jesene zo zimou a počas chladných zimných mesiacov. Čo robiť, aby ste sa pred ňou uchránili?
Odstráňte hlavnú príčinu sezónnej depresie!
Výskyt sezónnej depresie je pripisovaný nedostatku slnečných lúčov, ktorý je typický pre jesenné a zimné mesiace. Preto jednou z možností prevencie sezónnej depresie v tomto období je využiť chvíľkové, no za to prirodzené slnečné počasie.
Ak počasie nepraje prechádzkam na čerstvom vzduchu, môžete sa vystaviť svetlu zo špeciálnej lampy, ktorá slúži pre potreby prevencie i samotnej liečby sezónnej afektívnej poruchy.
Doplňte zásoby vitamínu D, silného bojovníka proti depresii!
Azda najlepším spôsobom ako získať poriadnu dávku vitamínu D je podrobiť sa slnečnému žiareniu. Ak k vašim obľúbeným letným činnostiam patrilo opaľovanie, je možné, že ste si tak vytvorili určité zásoby vitamínu D. Tie vám však na celú zimu stačiť nebudú; preto je potrebné tento dôležitý vitamín prijať aj z potravy.
Zabudnite na rybí olej, no nie na ryby. Prečo? Pretože práve rybacie mäso je vzácnym zdrojom vitamínu D (podporuje tvorbu serotonínu), vitamínov skupiny B (napr.B1 zlepšuje psychickú vyrovnanosť) či omega-3 mastných kyselín (zmierňujú výkyvy nálad), čiže výživových látok podporujúcich dobré psychické zdravie.
Dožičte telu to, čo v tomto období potrebuje!
Viac ako kedykoľvek v priebehu roka vás to ťahá do postele? Nemajte výčitky z výdatného spánku, ktorý si doprajete. Aspoň 7 hodinový spánok v zime zaručuje podporu imunitného systému, ktorý je počas jesene a zimy najviac ohrozovaný. Chladné mesiace pre organizmus znamenajú aj zníženie metabolizmu, ktoré môže mať za následok nárast telesnej hmotnosti.
Zlepšite metabolizmus aj náladu prostredníctvom primeranej fyzickej aktivity, ktorá jednoznačne patrí k preventívnym krokom proti výskytu sezónnej afektívnej poruchy.