Najnovšia štúdia Ericsson ConsumerLab odhalila, že seniori, ktorí používajú komunikačné technológie sa cítia mladší, viac informovaní a viac v centre diania.
Kvalita ich života sa podľa ich vlastných slov vplyvom technológií zlepšila.
Správa hovorí o prvej generácii seniorov, ktorí využívajú širokú paletu komunikačných technológií. Štúdia bola postavená na hĺbkových rozhovoroch s tromi desiatkami seniorov žijúcimi v americkom San Franciscu.
Podľa analytikov Ericssonu seniori využívajú moderné technológie stále viac aj preto, že terajšia generácia 65 – 75 ročných už bola v kontakte s digitálnymi zariadeniami počas ich pracovného života.
Naproti tomu mnohých ľudí starších ako 75 rokov už rozsiahle zavádzanie mobilných technológií, internetu a počítačov v aktívnom pracovnom živote nezastihlo, preto ho dnes ani nijako extenzívne nevyužívajú. Je to však zrejme posledná ľudská generácia, ktorá s komunikačnými technológiami nepracuje vôbec alebo len málo.
Podľa štúdie v USA využíva SMSkovanie ako jednu z foriem komunikácie 80 % ľudí vo veku 18 – 64 rokov. U vekovej kategórie 65 – 75 ročných SMSkuje 45 % ľudí. V mnohých prípadoch rýchle SMSkovanie zintenzívnilo komunikáciu seniorov s rodinou či priateľmi na úkor dlhých telefonátov či už z mobilu alebo pevnej linky.
Okrem SMSkovania je stále populárnejšie aj videotelefonovanie. Služby ako Skype či FaceTime sú pre staršiu generáciu skvelým spôsobom ako zostať v kontakte so svojimi blízkymi tak, ako to neumožňuje žiadne iné médium. Nielenže sa môžu fyzicky vidieť, ale môžu ukázať taktiež detaily svojich životov – svoj domov, záhradu, umenie, nové šaty či úspechy vnúčat.
Ideálnou pomôckou sú v tomto prípade tablety či smartfóny. Vďaka väčšej obrazovke a jednoduchému ovládaniu sa tešia stále väčšej popularite u vekovej kategórie 65 – 75 ročných. Vo skupine 18 – 64 ročných vlastní v USA smartfón alebo tablet 67 % obyvateľov, u občanov vo veku 65 – 75 rokov ich používa 31 %.
Seniori stále viac komunikujú aj cez sociálne siete. V Amerike je v tomto ohľade jednotkou Facebook, hoci vo všeobecnosti je populárnejší Twitter. Staršia generácie je však skôr pasívnym konzumentom obsahu a fotografií, ako jeho tvorcom. Pre starších ľudí predstavujú sociálne siete spôsob ako zostať v kontakte so starými priateľmi, kolegami a spolužiakmi.
Technológie stále viac prenikajú do nášho každodenného života a tým viac sa zväčšuje aj digitálna brázda medzi generáciami. Štúdia odhalila, že komunikačné technológie pomáhajú preklenúť tieto rozdiely v doteraz nevídanej miere. Silnou motiváciou pre starších občanov učiť sa pracovať s modernými technológiami sú napríklad ich deti a vnúčatá, s ktorými tak môžu zostať v každodennom kontakte.
Zároveň im to pomáha stať sa súčasťou modernej kultúry, v ktorej sa všetky strany môžu od seba učiť. Doteraz to v tejto miere nebolo možné.
zdroj: Pram.sk, Ericsson.com