„Keď chceš mať viac ako iní, musíš robiť veci inak ako iní.“
Je jedným z najbohatších mužov planéty. Jeho majetok narastie každú hodinu asi o jeden a pol milióna dolárov. V rebríčku najbohatších mužov sveta o prvenstvo neustále súperí s Billom Gatesom a Warrenom Buffetom. Do jeho majetku sa okrem iného radí aj osobný Boening 737. A… nie je to Američan! Kto je tento úspešný muž?
Je to mexický miliardár Carlos Slim Helú.
Ako sa to celé začalo.
Carlos sa narodil 28.1 1940 v Mexiko City. Jeho otec, ako štrnásťočný, emigroval do Mexika z Libanonu, aby sa vyhol vojenskej službe v otomanskej moslimskej armáde. V roku 1911 si Yusef Slim Haddad Helú otvára v Mexiku svoj vlastný malý obchod. A neskôr, keď sa jeho rodina rodina rozrastá, do tajomstiev biznisu začne zasväcovať aj svoje deti. Carlos si vždy s úctou spomínal na svojho otca, ktorý ho už v rannom veku naučil dôležitú vec: „Keď chceš mať viac ako iní, musíš robiť veci inak ako iní.“ Yusef systematicky viedol synov a dcéry k správnemu hospodáreniu s peniazmi. V banke im preto otvoril sporiaci účet, na ktorý im týždenne prispieval malou sumou a následne pozoroval ako so svojimi peniazmi naložia. Malý Carlos mal obchodovanie v krvi, už vo svojich siedmich rokoch si začal privyrábať nákupom a predajom kartičiek baseballových hráčov. Našiel si svoj vlastný systém – vypočítal si, ako dlho trvá, než sa z dorastenca stane hviezda a za aký čas začne zase sláva tých najlepších hráčov vädnúť. Od kamarátov potom za lacný peniaz nakupoval kartičky začínajúcich hráčov a v čase, keď sa stali hviezdami, predával ich už s veľkým ziskom. Svoje zárobky si starostlivo odkladal a neskôr ich investoval do vládnych obligácií – už v pätnástich rokoch si kúpil niekoľko akcií Banco Nacional de México.
Skúsenosti s obchodovaním z detstva využil naplno aj o niekoľko desiatok rokov neskôr, kedy odkúpil 20%-ný podiel v telekomunikačnej spoločnosti Telmex za 1,76 milióna dolárov (za čo mimochodom v tom čase zožal od „skúsených“ biznismenov riadny posmech). Avšak správny Carlosov ťah sa potvrdil už o deväť rokov, keď hodnota spoločnosti Telmex narástla o viac ako 60 %. Obchodnou stratégiou Carlosa Slim Helú sa stalo skupovanie stratových spoločností a ich následný ziskový predaj. Jedno z najdôležitejších rozhodnutí vo svojom živote (z hľadiska zarábania peňazí) uskutočnil v roku 1990, kedy kúpil v privatizácii celý podiel v spomenutom Telmexe, čím si v telekomunikačnom odvetví zabezpečil monopolné postavenie.
Mexický telekomunikačný trh v súčasnosti disponuje asi 100 miliónmi klientov a Carlos z tohto čísla vlastní 90% pevných liniek a so svojou spoločnosťou Telcel je operátorom pre 80% mobilných telefónov. Rovnako aj v oblasti poskytovania internetu sa neustále drží na špičke juhoamerického trhu. Možno si aj vy kladiete otázku – Ako sa k takémuto úspechu dopracoval? Odpoveď znie jednoducho – Nechal sa inšpirovať. Rovnako, ako svetoznámy výrobca holiacich potrieb Gilette, ktorý si zákazníka najprv získa predajom strojčeka, ku ktorému mu následne ponúkne žiletky, aj Helú najskôr ponúkol spotrebiteľom lacný telefón a až potom do neho pasujúce predplatené volacie karty. Priam z večera do rána sa tento nápad stal takmer ideálnym biznis modelom, o čom svedčí aj fakt, že dnes je na mexickom trhu podiel majiteľov mobilov, ktorí si svoj kredit dobíjajú, viac ako 90%.
Okrem telekomunikácií patrí do portfólia tohto miliardára aj vlastná banka Inbursa Bank, ďalej reťazec mexických reštaurácii, kaviarní a obchodov Sanborns, ťažobná spoločnosť FRISCO, ako aj továrne na výrobu pneumatík Hulera el Centenario a v neposlednom rade i tabakový gigant Cigatam, ktorého spoločníkom je svetoznámy Philip Morris. Zároveň sa Helú stal prezidentom newyorskej burzy a viceprezidentom mexickej burzy.
Je všeobecne známe, že jeho vizionársky talent sa prejavil aj v roku 1997, kedy kúpil 3% spoločnosti Apple Computers. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa to nestalo tesne pred tým, ako sa do tejto spoločnosti vrátil dnes už legendárny Steve Jobs. Vtedy, v priebehu jedného roka, akcie Applu doslova vystrelili z hodnoty 17 dolárov na 100 dolárov za akciu. Carlos mal vždy čuch na správne investície. Keď všetci predávali, on nakupoval. Jeho holding tak dnes združuje stovky spoločností, ktoré dávajú prácu viac ako 20 000 ľuďom.
Na luxus si nepotrpí.
Majetok Carlosa Slim Helú sa v súčasnosti odhaduje zhruba na 74 miliárd dolárov , čo mimochodom zodpovedá 8% HDP Spojených štátov Mexických (oficiálny názov Mexika). Zákonite by sa teda dalo predpokladať, že aj Carlos bude patriť k tým boháčom, ktorí si chcú získať všetku pozornosť sveta iba preto, aby mohli vystavovať svoje majetky na obdiv. Opak je však pravdou. Helú vlastní „iba“ dva domy a jedným z jeho mála naozaj viditeľných luxusných vecí je na zákazku upravený Boeing 737, ktorý využíva pre svoje pracovné porady. Na základe svojej, niekedy až prehnanej, šetrnosti si Helú vybudoval status miliardára nakupujúceho vo výpredajoch a obľubujúceho umelé digitálne hodinky.
Svoj postoj k peniazom vyjadril stručne a jasne slovami: „Zistil som, že sú situácie, keď vám je aj najväčšia kopa peňazí nanič. Boh je totiž neúplatný a rakva nemá žiadne vrecká.“
Napriek svojej deklarovanej skromnosti je Helú veľkým milovníkom umenia. Jeho pracovňu v Mexico City zdobia originály od Moneta, Reinora a Van Gogha. A ako sám vraví: „Umeniu síce nerozumiem, ale medzi krásnymi maľbami sa cítim dobre.“
S chudobou sa nebojuje darmi.
Podľa názoru tohto muža charita chudobu nevyrieši. Hoci zo svojho majetku venoval 65 miliónov dolárov na podporu genetickej medicíny, je presvedčený o tom, že s chudobou sa darmi nebojuje. Filantropia by mala byť postavená na zabezpečovaní zdravia, dobrého vzdelania a hlavne dostatočného množstva pracovných príležitostí. Jednoducho povedané:
„Nerozdávajte chudobným ryby, ale rozdávajte im siete, aby sa naučili tie ryby loviť.“