Vykurovacie obdobie má svoje pravidlá, ktorými sa dosahuje kvalitné vetranie a kúrenie. O tom, ako vetrať efektívne, už vieme. Počas vykurovacej sezóny vetráme krátko a intenzívne, len niekoľko minút, aby sa vymenil vzduch v miestnosti, ale nezbavíme sa veľkej časti tepla.
Takto docielime kvalitnejší vzduch a zároveň nemíňame veľa energie na kúrenie. Radiátory nastavujeme na správnu teplotu, aby sme zbytočne miestnosti neprekurovali. Toto sú všeobecné poznatky, ktoré sa objavujú vo všetkých radách a článkoch na tému kúrenie.
Pozrime sa však na to, ako docielime, aby nás naša snaha o udržanie tepelného komfortu stála čo najmenej energie, a tým pádom aj čo najmenej finančných prostriedkov.
Studené radiátory nechceme
Predstavme si bežnú situáciu. Kúrenie je zapnuté, radiátory otvorené, a stále máme pocit, ako keby sme ani nekúrili. Začneme hľadať príčinu, veď kúrime, a zistíme, že radiátor je na jednej strane síce teplý, ale na opačnej strane je len letný. V horšom prípade úplne studený.
Dôvodom je vzduch, ktorý sa dostal do vykurovacieho systému. Vzduch v radiátore spôsobí, že voda nemôže odovzdať teplo radiátoru, a tým pádom strácame energiu, teplo, a platíme za chlad. Radiátory je potrebné odvzdušniť a môžeme si opäť užívať teplo.
Nemusí to byť však takto komplikované.
Na radiátoroch je odvzdušňovací ventil, ktorým manuálne odstraňujeme vzduch zo systému. Môžeme to však nechať na bezpečný automatický samoodvzdušňovací ventil. Nie je v ňom žiadna elektronika, nie je potrebné sa oň niekoľko rokov starať.
Pritom zabezpečí, aby sa v radiátore nezbieral vzduch, automaticky ho odstráni a udržiava vykurovací systém plne funkčný. Radiátor je stále plný vykurovacej vody, zabraňuje sa tvorbe hrdze, znižuje sa hlučnosť systému, a zároveň sa šetrí energia a náklady na vykurovanie. Jednoduché, efektívne riešenie s minimálnymi nákladmi a veľkým efektom.
Fólia udrží teplo vnútri
Keď sme dosiahli, aby boli radiátory stále teplé, zamyslime sa, kam teplo odchádza. Teplo stúpa, ale zároveň sa šíri aj do strán.
Teplo, ktoré ide do miestnosti, využívame na vykurovanie miestnosti. Čo však s teplom, ktoré odchádza smerom k stene?
Týmto teplom vykurujeme stenu, a v horšom prípade teplom, ktoré sa dostane cez stenu, vykurujeme ulicu. Nezdá sa vám to neefektívne?
Ale väčšina tepla zo zadnej strany radiátoru končí takto neefektívne.
Túto energiu však môžeme použiť na vykúrenie miestnosti. Pomocou reflexnej fólie za radiátor môžeme docieliť zníženie strát o viac ako 95%. Nejedná sa však o bežné domáce riešenie nalepenia obyčajnej kuchynskej fólie z alobalu alebo z podobných materiálov.
Krátkodobo síce vyriešime tento problém, ale nedosiahneme požadovanú úsporu. Špeciálne fólie za radiátor používajú technológie z leteckého priemyslu, ktoré zabezpečujú vysokú efektivitu a ich vlastnosti sa nemenia ani po dlhých rokoch, na rozdiel od obyčajných fólií.
Efektivita tohto riešenia je v tom, že pri rovnakom nastavení radiátorov zvýšime použitím fólie za radiátor teplotu v miestnosti o 1 až 3 stupne. Ešte stále si myslíte, že toto teplo je dobré nechať unikať stenou?
Aj farba izoluje
Dostali sme sa k úniku tepla cez stenu. Je to vždy veľká plocha, cez ktorú uniká časť tepla z miestnosti. Môžeme použiť izolácie aj z vnútornej strany, ale ak nechceme robiť veľké stavebné úpravy, je aj iné riešenie. Z času na čas steny maľujeme. Z estetických, zdravotných aj hygienických dôvodov.
Pridajme k týmto dôvodom aj dôvod energetický. Vyberieme si, čím a akou farbou steny chceme namaľovať, a pridáme termoizolačnú prísadu do farby. Je univerzálna, použiteľná do akejkoľvek interiérovej alebo exteriérovej farby, a zabezpečí nám zníženie úniku tepla cez steny.
Zvýšenie tepelno izolačných vlastností je zabezpečené keramickými mikročasticami, ktoré sú základom tejto prísady do farby. Pridaním takejto prísady sa zvýšia izolačné vlastnosti steny o 50% a zabráni sa až 25% tepelných strát.
Táto vrstva je efektívna ako v zime, keď zabráni úniku tepla do stien, tak aj v lete, keď zabraňuje prestupu vonkajšieho tepla do interiéru. V zime dochádza v rohoch miestností pri studených stenách a teplom vzduchu k zrážaniu vlhkosti a vzniku plesní, ktoré ohrozujú zdravie. Použitie prísady do farby zabráni takémuto zrážaniu, a má nielen finančný efekt na úspore za vykurovanie, ale je vhodné aj zo stránky zabraňovania tvorby plesní.
Rýchlejšie vykurovanie
Teplo sme dokázali dostať z radiátorov, zabrániť tvorbe vzduchu v nich, zabraňujeme jeho úniku cez steny, ešte ho potrebujeme efektívnejšie získať z radiátorov. Ich účinnosť je daná teplotou vykurovacej vody, a možnosťou odovzdať toto teplo do okolitého prostredia.
Zvýšenie teploty v miestnosti si vyžaduje svoj čas. Môžeme ho skrátiť? Áno, a my vieme ako. Urýchlime prúdenie vzduchu cez radiátor. Chladný vzduch klesá, teplý vzduch stúpa. Do radiátoru prichádza studený vzduch zo spodnej strany a zahrievaním stúpa pod strop.
Radiátor takto odovzdá svoje teplo, ktoré sa dostáva do miestnosti. Keď zrýchlime pohyb vzduchu, zrýchlime jeho prúdenie, a skrátime čas potrebný pre zvýšenie teploty.
Na radiátor namontujeme patentovaný ventilátor, vďaka ktorému zvýšime efektivitu radiátorov a 6-násobne, a skrátime dobu vykúrenia miestnosti a 5krát. Ukážeme si to na príklade. V bežnej miestnosti s objemom 40 m3 potrebujeme na zvýšenie teploty o jeden stupeň 1 hodinu.
Použitím ventilátora na radiátor sa táto doba skráti na 10 minút. Takýmto riešením zvyšujeme efektivitu vykurovania a znižujeme množstvo potrebnej energie, čo sa následne prejaví aj na účtoch za vykurovanie.
Zaujali vás naše tipy, ktorými môžeme pomôcť pri vykurovaní? Viete, že znížením energie, potrebnej na vykurovanie, znížime nielen naše účty, ale zároveň tým pomáhame životnému prostrediu?
Možno sa zdá, že malé šetrenie nie je dôležité, ale ak každý ušetrí aj malú časť energie, spoločne pomáhame sebe, aj budúcim generáciám. Viac tipov na šetrenie energie a vody môžete nájsť v spoločnosti Ecoprodukt.