Tak, ako my máme sídlo nášho domova na určitom mieste, tak aj každá webstránka má svoju adresu na určitej doméne. Doména totiž predstavuje všetky znaky, ktoré nasledujú po troch písmenkách www. Ide o reťazec znakov, ktorý slúži ako jednoznačná identifikácia adresy, na ktorej je webstránka umiestnená.
Hlavnou úlohou domény je zjednodušenie adresácie používateľom internetu. Jednotlivé adresy webstránok sú totiž na internete predovšetkým definované IP adresami.
Ide o číselné kombinácie jednoznačne určujúce konkrétny server. Pokiaľ potrebujete niečo rýchlo nájsť, je určite jednoduchšie do prehliadača napísať doménu www.google.sk, ako sa pripájať prostredníctvom IP adresy 64.233.160.0.
V rámci domén sa rozlišuje niekoľko úrovní
Najvyššia doména 1. úrovne, tzv. top-level doména (TLD) je niekedy nazývaná ako prípona a to kvôli tomu, že je umiestnená za poslednou bodkou v adrese webstránky. Jej úlohou je určiť príslušnosť krajiny (národná doména), poprípade príslušnosť konkrétnemu účelu (nadnárodné domény).
Každá krajina má vlastnú top-level doménu – Slovensko má .sk. Nadnárodné domény ako .eu .com, .org, .info sa zas neviažu na žiadnu krajinu.
Po top-level doméne nasleduje doména 2. úrovne, známa ako aj doménové meno. Jej maximálna dĺžka je 63 znakov, či už pôjde o písmená, čísla alebo pomlčky. Hlavnou úlohou doménového mena je slúžiť ako názov webstránky, alebo vystihovať účel.
Blogeri, umelci alebo známe osobnosti používajú svoje vlastné meno, spoločnosti zase svoj názov a kreatívne indivídua môžu zase uplatniť svoju fantáziu. Doména 2. úrovne patrí do majetku subjektu, ktorý si ju zaregistroval.
Subdoména, alebo inak povedané doména 3. úrovne slúži na škálovanie webstránky na účelové alebo funkčné oddelenie celkov. Ak chceme použiť príklad z Google, ide o Gmail – www.mail.google.com, alebo Plus – www.plus.google.com.
Ďalšie domény ďalších úrovni sa využívajú pre špecifické účely na veľmi zložitých sídlach webov, ako sú korporácie.
Doména predstavuje iba menný názov pre IP adresu, s jej registráciou sa nezíska žiadny webhosting – ten je potrebný objednať zvlášť. Pre zaujímavosť, nemusí sa používať iba ako adresa webstránky – doména sa dá využiť aj ako originálna emailová adresa. Pre tento účel má Exo hosting vlastný produkt email hosting.
Exo hosting ponúka najširší výber domén na Slovensku. Využite prebiehajúce akcie a následne si overte názov domény a zistite, či vám ju zatiaľ ešte nikto nevyfúkol.