Priemerný pracovný deň je nabitý množstvom povinností – od účasti na rannej pracovnej schôdzi k splneniu si pracovných úloh až po zapísanie sa do evidencie dochádzky.
Niekedy si mnohí z nás prajeme, aby deň trval viac ako 24 hodín. Hektický život možno zvládnuť aj bez predĺženia dňa; stačí vedieť, ako najefetkvínejšie využiť deň.
Ak si chcete lepšie zorganizovať pracovný i osobný život, mali by ste začať počúvať svoje múdre vnútorné hodiny…
Ráno pomaly ďalej zájdeš?
Patríte k ľudom, ktorí sú po prebudení svieži a plní síl? Tak potom o vás možno povedať, že ste tzv. ranný typ (nazývaný tiež škovránok). Znamená to, že vám postačí veľmi krátka doba na to, aby sa vaša pracovná výkonnosť v dopoludňajších hodinách zvyšovala a dosiahla maximum (medzi 9. a 12. hodinou).
Ak máte ťažkosti s ranným vstávaním a pociťujete malátnosť, možno vás zaradiť medzi tzv. večerné typy (sovy). Na to, aby ste boli schopní podávať pracovné výkony, potrebujete viac času na prebudenie ako ranné typy a maximum vašej výkonnosti spadá do druhej polovice dňa (od 15. do 17. hodiny).
Maximalizujte pracovné nasadenie v tú najvhodnejšiu dobu!
Už sa vám niekedy stalo, že ste sa učili na dôležitú skúšku celý deň (noc nevynímajúc), no očakávaný úspech ste nedosiahli; no naproti tomu spolužiak, ktorý učeniu venoval hodinu či dve, podal lepší výkon? Ako je to možné? Pravdepodobne sa do učenia pustil v čase jeho najvyššej výkonnosti, čiže v dobe ideálnej pre príjem nových informácií (vďaka zvýšenej pozornosti), ale aj pre organizovanie pracovných úloh a podujatí, tvorbu projektov či vymýšľanie originálnych nápadov.
Oddych je polovica úspechu!
Akokoľvek by sa človek snažil, skvelé pracovné výkony nedokáže podávať neustále. Po istej dobe naša výkonnosť klesá, pozornosť sa znižuje a dostaví sa únava, či dokonca vyčerpanie. Na to, aby sme boli schopní efektívne využiť aj druhú polovicu pracovného dňa, je dobré vedieť, že po namáhavej duševnej činnosti (napr. plnenie pracovných úloh či učenie sa) by mal nasledovať oddych.
Ideálne je dbať na rovnováhu medzi psychickou a fyzickou aktivitou a počas dňa si robiť krátke, no dobre využité prestávky (napr. po 45.minutách práce otvoriť okno a nadýchať sa čerstvého vzduchu).