Každý človek má svoje tajné sny. Najprv medzi ne patrí bábika či zmenšenina silného športiaka, potom úspešná maturita atď. Náročnosť snov môže priamo úmerne s vekom stúpať. A nie vždy si splnenie daných túžob môžete dovoliť. Finančne. Hľadáte spôsob, ako si aj napriek tomu dopriať? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Prečo sú pôžičky obľúbené?
Ako už bolo vyššie načrtnuté, peniaze dokážu v istých situáciách hýbať svetom. Možno si za ne nedokážete kúpiť základné hodnoty ako láska, zdravie, ozajstné vedomosti, no sú jedným z kľúčov k tomu, ako si zabezpečiť základné potreby a kvalitu životnej úrovne.
Rýchlosť – najväčšia výhoda
Občas sa stane, že vám v domácnosti niečo „vypadne“. Čím väčší spotrebič, tým väčšie môžete mať výdavky. Samozrejme, nemusí to byť len spotrebič, majitelia domov o tom vedia určite svoje. Miest na investície je viac než dosť. Lenže čo s tým, ak je pracovný mesiac ešte len na začiatku a po výplate už niet ani chýru, ani slychu? V takomto prípade je pôžička jedným z variantov, ako získať potrebné finančné prostriedky.
Pomocou pôžičky však nemusíte financovať len náhle výdavky. Častou skutočnosťou je totiž aj to, že sa vám nemusí podariť nasporiť napríklad na vysokú školu svojho dieťaťa. A doštudovanie len tak ľahko neodložíte na neskôr. Aj toto je prípad, keď sa výhodná pôžička môže zísť.
Ak ste slušným klientom, ktorý nielen výhody využíva, ale aj plní svoje povinnosti, môže byť proces schválenia pôžičky dokonca urýchlený. Dnes je už zaužívané slovné spojenie predschválená pôžička. Čas, kým vám váš mobil ohlási, že peniažky dorazili na správny účet, sa dá počítať už aj na minúty.
Kde sa berú peniaze?
Najspôsobilejším miestom, kam si po peniaze môžete prísť, je banka. Pôžička je totiž jedným z jej finančných produktov. Z toho teda vyplýva, že požičaným predmetom sú peniaze. Požičiava ich banka alebo finančná inštitúcia, ktorá sa vo vzťahu k vám stáva veriteľom. Vy hráte v tomto vzťahu rolu dlžníka. Kto, koľko, dokedy? Odpovede na tieto otázky sú stanovené v zmluve o pôžičke, ktorú po prijatí a splnení istých podmienok podpíšete. Zmluvu o pôžičke upravuje Občiansky zákonník.
Aj pôžička má svoje stanovené hranice
Tie sa týkajú nielen výšky požičanej sumy, ale aj napríklad času, keď má byť požičané už vráteným. Čo sa týka požičanej sumy, jej výška sa môže pohybovať od niekoľko sto EUR až do niekoľko pár 10 000 EUR. Poväčšine sa so stúpajúcou sumou predlžuje aj možný čas určený na vrátenie požičanej sumy. Požičané peniažky si tak môžete užívať až počas 8 rokov.
Čo za to?
Áno, všetko to ale niečo stojí. Veriteľ, teda banka alebo finančná inštitúcia, si za svoju pomoc bude pýtať niečo navyše. Jej odmena sa nazýva úrok. Ten je stanovený v spomínanej zmluve o pôžičke. Banky majú v tomto kritériu pred ostatnými nebankovými inštitúciami náskok. Poskytujú totiž pôžičky s nižším úrokom. Najvyššia možná výška úroku dnes nie je nijako v zákone ukotvená.
Ďalším dôležitým bodom v zmluve o pôžičke, o ktorý by ste sa mali zaujímať, je tzv. RPMN. Táto skratka zastupuje slovné spojenie ročná percentuálna miera nákladov. Tento číselný údaj vám napovie, koľko vás budú stáť nielen úroky, ale aj ostatné potrebné poplatky či poistenie. Na internete nájdete úverové kalkulačky, ktoré vám pomôžu s výpočtom prípadnej mesačnej splátky, RPMN a celkovej zaplatenej sumy.
Ak by ste si časom uvedomili, že na trhu existuje lepšia ponuka, akú ste prijali, ešte vždy môžete mať šancu polepšiť si. Keď patríte medzi tých šťastných, ktorí si požičali od naozaj dobrej banky, mohli ste získať aj dorovnanie úrokovej sadzby či RPMN v prípade, že niektorá iná banka vyrukovala s výhodnejším návrhom.
Nenechajte sa nachytať!
Práve spomínané poplatky môžu byť takzvaným háčikom v lákavo vyzerajúcej ponuke. Našťastie existujú aj také banky, ktoré vám zbytočné poplatky odpustia. Medzi výdavky navyše sa počíta napríklad aj poplatok za vybavenie alebo predčasné splatenie pôžičky.
O tom, že pôžička sa poskytuje na určité obdobie, už informáciu máte. Informujte sa preto aj o tom, aké sú poplatky za omeškanie splatenia pôžičky. Alebo jednoducho naťahujte čas.
Podmienky pre získanie pôžičky
Tie sa rôznia. Záleží od typu inštitúcie (banková a nebanková). Jednou z hlavných podmienok je vek nad 18 rokov. V bankách od vás môžu žiadať dokladovanie vašich príjmov. Banke v tomto prípade poskytnete napríklad 3 posledné výpisy z účtu, ktoré dokazujú váš stály príjem. Uchádzači o pôžičku v skúšobnej alebo výpovednej lehote sú v nevýhode. Ak ste na dôchodku, starobnom i invalidnom, budete zrejme potrebovať doklad o priznaní dôchodku a k tomu posledný výpis z účtu.
Banka si okrem toho môže overiť aj vašu spoľahlivosť, a to kontrolou informácií o tom, či máte iné dlhy a ako poctivo ich splácate. Dbajte teda na zodpovednosť.
V niektorých podmienených prípadoch je potrebný aj podpis ručiteľa. Ručiteľom je človek, ktorý sa za vás zaviaže, potvrdí vašu schopnosť pôžičku splácať a sám v zmluve o pôžičke prisľúbi a podpíše, že v prípade potreby pôžičku za vás splatí.
Nekomplikujte si život, práve naopak. Uľahčite si ho pôžičkou.