Jeho prvá investícia začala už v detstve s 15 dolármi. Odvtedy ubehlo mnoho času a muž menom Warren Buffet uskutočnil tisícky iných investícii. Dnes sa jeho meno takmer každý rok ocitá na druhom mieste v rebríčku miliardárov. Bohatstvo a úspech mu okrem cieľaveWadomosti a sebadôvery prinieslo aj kvalitné vzdelanie a rodinné zázemie. V každom jeho zarobenom dolári je skryté veľké úsilie a práca.
Príbeh Warrena Bufetta sa začal 30. Augusta 1930, keď sa Leile a Howardovi narodil malý Warren. Už v detstve mal možnosť sa zoznámiť s tým ako fungujú investície a burzový trh. Jeho otec Howard bol burzovým maklérom a neskôr sa stal kongresmanom. Matka Leila vykonávala povolanie lekárky. Prvú prácu si vymyslel už v šiestich rokoch , spolu s priateľom chodili vyťahovať golfové loptičky z jazera a predávali ich. No v jedenástich rokoch si už vyskúšal svoju prvú investíciu. Spolu so sestrou dali dohromady peniaze, kúpili si akcie Cities Services po 38 dolárov za kus a po niekoľkých mesiacoch ich predali s dvojdolárovým ziskom.
Malý Warren so súrodencami
Kvôli novej práci jeho otca sa časom rodina Buffetovcov odsťahovala do Washingtonu. Tu si Warren našiel novú prácu. Roznášal noviny a postupne sa prepracoval aj k distribúcii časopisov. Vďaka tejto prací sa mu podarilo našetriť svoj prvý kapitál a v štrnástich rokoch si zakúpil 16 hektárov pôdy v Nebrasce, ktorú začal prenajímať. Popri tom sa venoval náročnému štúdiu na University of Pensylvania vo Whartone a po dvoch rokoch prestúpil na University of Nebrasca. Po prestúpení na druhu univerzitu ,pomohlo predošlé roznášanie novín získať Warrenovi veľkú zodpovednú prácu. Začal pracovať pre Lincoln Journal, kde viedol a zodpovedal za 5O roznášačov.
Po ukončení štúdia nastal ďalší veľký krok pre budúce úspechy Warrena. Nastúpil na ďalšie štúdium na Columbia Business School a tu spoznáva odborníka na oceňovania majetku Benjamina Grahama. Na základe jeho metód Warren stavia neskôr svoje budúce, úspešné a investorské stratégie. Tajomstvo tejto stratégie bolo veľmi jednoduché. Investícia predchádzala dôkladnej analýze a potom prebehol nákup akcii podhodnotených firiem, u ktorých sa dal očakávať neskôr rast a prosperita. Po dokončení štúdií ešte chvíľu pracoval pre svojho otca v investičnej bankovej spoločnosti a ďalšie dva roky ako analytik pre Benjamina Grahama.
V roku 1956 Warren Buffet založil svoju prvú investičnú firmu Buffet Partnership a predstavil tak zaujímaví spôsob získania pozornosti investorov a ich peňazí. Jeho spoločnosť ponúkala vysoké zhodnotenie investícii so zárukou, takže pokiaľ investícia mala nižší vynos ako 4%, investor dostal naspäť svoje peniaze aj zisk. V opačnom prípad, ak sa dostavil úspech investície, tak sa zisk delil medzi Buffetovu firmu a investora. Táto lákavá ponuka, ale spočiatku nefungovala a chod firmy sa začal z ťažko získanými stotisíc dolármi. No počas ďalších rokov jeho firma dokázala túto čiastku rozmnožovať priemerným ročným výnosom 29,5%, čo znamenalo, že po trinástich rokoch jeho fond ovládal majetok v hodnote cez sto miliónov dolárov.
V súčasnej dobe sa podľa časopisu Forbes odhaduje majetok Warrena Buffeta na 52 miliárd dolárov a stále napriek svojmu veku pracuje ako CEO investičného impéria Berkshire Hathaway Inc. Buffet nikdy nepredal ani jednu akciu svojho podniku a jeho tržná hodnota presahuje viac ako 168 miliárd dolárov. Napriek svojmu veľkému bohatstvu má Wareen zmysel aj pre ľudské potreby a preto ho nadchla aj ponuka od Billa Gatesa. Rozhodol sa venovať charitatívnej nadácii Billa Gatesa a jeho manželky 37 miliárd dolárov a spolu naďalej rozširujú tento druh filantropie.
Ďalšou zaujímavosťou z jeho života je jeho rodinný život. Svoj život prežíval a naďalej žije veľmi skromne a nepotrpí si na luxusný život miliardára. Svoje deti nikdy nerozmaznával a dokonca chodili na šťátne školy, rovnako tak aj jeho vnúčatá. Ako on sám vraví, žijeme ako ostatné bežné americké rodiny. Peniaze na podnikanie alebo vlastné aktivity svojím deťom požičiaval za rovnakých podmienok ako svojim obchodným partnerom. A čo sa tyká jeho dedičstva, tak všetci vedia, že z neho neuvidia asi nič. Náš veštec z Omahy, ako ho všetci investori prezývajú ma v pláne svoj majetok odkázať charitatívnym organizáciám.
- Zdroj :
- Wikipedia,
- The New York Times.