Za úspešnými produktmi ako boli Ceisove atómové hodiny, prvá vedecká kalkulačka, kalkulačku do ruky, osobný počítač, farebne tlačiarne či tonery HP stoja dvaja muži. Dvaja mladi muži Wiliam Hewlett a David Packard v roku 1939 založili firmu. Spoznali sa počas štúdia a firme dali názov podľa svojich začiatočných písmen z priezviska – Hewlet (H) a Packard (P) HP. K založeniu firmu ich inšpiroval profesor Frederik E. Terman, ktorý bol expertom na rádiové inžinierstvo. Obaja dali dokopy svoje úspory – 538 dolárov a to bol ich prvý kapitál do firmy. Svoj biznis rozbehli v garáži v Palo Alto ( California ) a tu aj dali dokopy ich prvý výrobok – zvukový oscilátor 200A, ktorý bol vyrobený na základe Hamletovej diplomovej práci. Tato garáž je dnes historickou pamätihodnosťou v Kalifornii. Medzi ich prvých zákazníkov patrilo aj štúdio Walt Disney.
Hewlett bol odborníkom vo vedeckých oblastiach a Packard bol zase šikovný obchodník. Vďaka tomu sa výborné doplňovali a vďaka tomu už v prvom roku mala ich firma malý zisk. Keď vstúpila Amerika do 2. Svetovej vojny musel Wiliam Hewlett slúžiť ako dôstojník v americkej armáde a tak riadenie firmy viedol David Packard. V týchto začiatkoch ani len nemohli tušiť, že raz ich čaká obrovský technologicky úspech a mnohí budú kopírovať ich výrobky ako napr neskôr Samsung a ich tlačiarne, tonery Canon, osobne počítače, kalkulačky atd.
Po vojne sa Hewlett vrátil do firmy a stal sa viceprezidentom – CEO. Firme sa darilo viac a viac a tak aj rástli. V 50tich rokoch mala firma HP už 200 zamestnancov a do roku 1958 sa tento počet zvýšil na číslo 2000 a ich ročný vynos sa zväčšil z 5 miliónov na 30 miliónov dolárov. V roku 1957 firma HP taktiež vstúpila na akciový trh – burzu. Taktiež v tej dobe prišli s niečím novým pre svojich zamestnancov. Nazvali to HP Way a patrili tam veľmi dobré podmienky pre zamestnancov : zdravotné poistenie, flexibilná pracovná doba, zamestnanecké rozhovory s vedením a mnohé ďalšie. Tento štýl vedenia sa prejavil hlavne v 70tich rokoch, keď firma nemala veľké zisky a prechádzala krízou. Zatiaľ čo iní prepúšťali, spoločnosť Hewlett Packard vyhlásila, že každý zamestnanec bude mat v piatok neplatené voľno. Toto opatrenie trvalo 6 mesiacov, kým sa firma dostala z finančných problémov.
Zaujímavosťou môže byt aj to, že Wiliam Hewlett aj napriek tomu, že bol hlavným riaditeľom firmy, veľmi rad navštevoval vývojárske centrá a sám sa podieľal na vývoji nových technológii. Napríklad stál pri zrode vedeckej kalkulačky.
Obrovským prelomom pre firmu bol vývoj laserových tlačiarní v 80tich rokoch. HP síce nebola prvá firma, ktorá ich vyvinula, ale ako prví ich začali sériovo vyrábať. Táto tlačiareň bola uvedená na trh v roku 1985, tlačila v rozlíšení 300dpi a predávala sa za 3500 dolárov. V roku 1990 už cena tejto tlačiarne bola 1000 dolárov a o ďalšie tri roky neskôr bola uvedená prvá farebná laserová tlačiareň. Tým, že začali vo veľkom vyrábať tlačiarne, dali tak zrod aj iným firmám, ktoré sa zameriavali na výrobu tonerov a ich dopĺňanie do tlačiarní- napr. tonery Epson.
V roku 2002 sa firma spojila s firmou Compaq. Toto zlúčenie sa stalo spoločnosť HP 19 miliárd dolárov. V tej dobe firmu Compaq viedla úspešná žena menom Carleton S. Fiorina, ktorá síce vedela firmu riadiť, ale nemala jasnú podnikateľskú víziu do budúcnosti. V roku 2005 neustála kritiku, ktorá sa valila na ňu a tak odstúpila. Jej odstupný plat 20 miliónov dolárov ju pekne zabezpečil do konca života. Dočasným prezidentom sa stal Robert Wayman a po ňom nastúpil Mark Hurd, ktorý riadi firmu dodnes. Mark Hurd chcel riadenie firmy zjednodušiť a tak zlúčil dve firemné divízie do jednej. Kvôli tomu nastalo v HP aj veľké prepúšťanie a taktiež chcel obmedziť zamestnancom dôchodkové programy a zdravotne zvýhodnenia. – prepustilo sa 14500 zamestnancov a tým bol povestný štýl HP Way pochovaný. Dnes je spoločnosť HP jedným z najväčších výrobcov tlačiarní a taktiež popredným výrobcom osobných počítačov.