Dajte pri svojich prezentáciách šancu flipchartom. Ľahko sa vytvárajú, prenášajú a môžete ich upravovať priamo pri prezentácii – na mieste. Taktiež zanecháte dojem a diváci ocenia vašu prípravu. Nechajte si poradiť, ako na to.
Mnohí si povedia, že prezentácia za veľa nestojí, ak nemá bombastické efekty, animácie, zvuky a špeciálne efekty, ktoré poskytujú počítače.
Avšak tieto prvky často len odvádzajú pozornosť od toho hlavného, a tým je obsah vašej prezentácie. Prinášame vám preto pár tipov, ako efektívne používať flipcharty:
Používajte vhodné farby
Základ by mali tvoriť tmavé a výrazné farby, ktoré dobre kontrastujú s bielym papierom. Ideálne sú čierne a modré fixky, ak by ste chceli zmenu, hodí sa aj fialová a zelená farba. Dôležitá je tiež viditeľnosť z väčšej vzdialenosti.
Svetlejšie farby môžete využiť pri zvýraznení obsahu – podčiarknutí, zakrúžkovaní alebo pri odrážkach. Dajte pozor na použitie hnedej, bledozelenej a červenej farbe. S týmito farbami mávajú problém farboslepí ľudia.
Používajte obrázky a grafy
Kreslite, používajte obrázky a grafy. Nikdy nepodceňujte silu grafiky. Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Grafika vám pomôže efektívnejšie komunikovať vašu správu a diváci lepšie pochopia vaše myšlienky. Môžu taktiež spestriť menej zaujímavé a teoretické časti prezentácie.
Nevadí, ak nie ste Michelangelo. Výborne poslúžia aj jednoduché postavy ľudí alebo značky. Vytvorte si sadu znakov, ktorú budete používať v rôznych situáciách. Nakreslite žiarovku, ak dávate divákom určitý tip alebo nakreslite oči, nad dôležité pojmy, aby ste zvýšili pozornosť.
Ak by ste potrebovali komplikovanejší obrázok, premietnite ho na flipchart a potom ceruzkou jemne prekreslite. Pri prezentácii len obtiahnete jemné čiary a zanecháte dojem skúseného maliara. Prípadne si môžete obrázok vytlačiť, podložiť pod papier vo flipcharte a obkresliť ho.
Ak by ste chceli grafiku vo svojej prezentácií doviesť do dokonalosti, môžete povystrihovať obrázky z časopisov a novín, a vytvoriť zaujímavé koláže. Výstrižky majú takmer nekonečno využití, napríklad ako záložky na bokoch dôležitých strán.
Zabudnite na pomocné kartičky
Ak začínate s prezentovaním a nie ste si vo vystupovaní úplne istý, často vám pomôžu poznámky, ktoré máte napísané na kartičkách. Ľahko v nich stratíte prehľad a z pomôcky sa stáva záťaž, keď v kartičkách nervózne listujete a hľadáte zabudnutý text.
Pri prezentovaní s flipchartom si môžete záchytné body písať ceruzkou na jednotlivé stránky a v prípade potreby si ich prečítate a nikdy nestratíte niť. Stačí vám pár kľúčových slov a kartičky s poznámkami môžete vyhodiť.
Trénujte Touch-Turn-Talk
Touch-Turn-Talk (TTT) je technika troch krokov, ktorá vylepší vašu prezentáciu. Bude plynulejšia, obsah bude zrozumiteľnejší a celkovo budete pôsobiť profesionálne.
Prvým krokom TTT techniky je Touch, teda dotyk. Dotknite sa vašej tabule a konkrétneho bodu alebo obrázku, o ktorom práve rozprávate. Upriamite na ňu pozornosť. Ďalším krokom je Turn – otočte sa na vaše publikum, informácie hovoríte im.
Častou chybou pri prezentovaní je absencia očného kontaktu. Taktiež vás lepšie počuť, ak ste otočený smerom k divákom, čo nás dostáva k poslednému bodu a tým je Talk. Hovorte stručne, jasne a k téme.